روز عشق شاد باد!

هر سال حوالی 26 بهمن ماه (14 فوریه )که می شود، هیاهو و هیجان و غوغایی در خیابانها  می بینیم ،مغازه های اجناس کادویی و لوکس ،عروسک فروشی ها با عروسک های قلبی شکل و عشقولانه ،کارت فروشی ها با انواع کارت های عاشقانه و شکللات فروشی ها با شکلات های خوشمزه و متنوع سرشار از دختر و پسرهای عاشق و دل باخته ای  میشود که آمده اند برای روز Valentine برای معشوقشان هدیه ایی بخرند.

امّا درباره والنتاین:

در قرن سوم میلادی که مطابق میشود با اویل امپراطوری ساسانی در ایران ،در روم  باستان فرمانروایی بوده به نام "کلودیوس دوم" که عقاید عجیبی داشت! از جمله اینکه سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد.از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم ممنوع و غدغن کرد.کلودیوس به قدری بی رحم و فرمانش به اندازه ای قاطع بود که هیچ کس جرات نا فرمانی و کمک به ازداوج سربازان را نداشت.

امّا کشیکی به نام "والنتاین" (   (Valentine  مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد.کلودیوس دوم از این جریان آگاه شد و دستور داد که والنتاین را زندانی کنند.والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان شد!

سر انجام والنتاین به جرم جاری کردن عقد عشاق با قلبی عاشق اعدام شد.

از آن پس روز 14 فوریه به نام روز والنتاین شناخته شد و کشیش والنتاین سمبلی شد برای عشق.

امّا در ایران ما:

در ایران باستان از سه قرن پس از میلاد،که از بیست قرن پیش از میلاد ،روزی موسوم به روز عشق بوده است!جالب است که بدانید که این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقاً مصادف است با 2۹بهمن یعنی تنها 3روز پس از والنتاین رومی!این روز "سپندارمزگان "یا "اسفندار مزگان "نام داشته است .فلسفه بزرگداشت این روز به عنوان "روز عشق " به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را 30 روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند ،هر یک از این روزهای ماه نیز یک اسم داشتند.مثلاً روز اول " روز اهورامزدا " روز دوم" روز بهمن (سلامت واندیشه) که نخستین صفت خداوند است ، و...روز پنجم که "سپندار مذ" بوده است. سپندار مذ لقب ملی زمین است.یعنی گستراننده مقدس ،فروتن .زمین نماد عشق است چون با فروتنی تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد.زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد.به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را به عنوان نماد عشق می پنداشتند.در هر ماه یک بار ،نام روز و ماه یکی می شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می شد،جشنی ترتیب می دادند متناسب با آن روز و ماه.مثلاً شانزدهمین روز هر ماه "مهر " نام داشت که در ماه "مهرگان" لقب می گرفت.همین طور روز پنجم هر ماه "اسفندار مذ یا سپندار مذ" نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت ،جشنی با همین عنوان می گرفتند.

mehregan_06.jpg

سپندار مذگان جشن زمین و گرامیداشت عشق است که دو را در کنار هم معنا می کردند.در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند ، مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده ، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می کردند.

چه خوبه که به جای روز "والنتیاین" رومی روز "سپندارمذگان " ایران باستان خودمان را جشن بگیریم.چه خوبه که  سنتهای قشنگ ایران عزیزخود مان را پاس بداریم و نسل به نسل انتقال بدیم.

2۹ بهمن ماه روز عشق ،روز سپندار مذگان مبارک باد.

Happy sepandar MazGan

 

 

 

 

/ 1 نظر / 13 بازدید
فرشاد مثبت+

29بهمن ، روز سپندارمذگان " روز عشق " را همانند ايرانيان ِ 3000 سال پيش به جاي ولنتاين جشن مي گيريم.